Uganda                                                    Fotogalerie


 

Uganda – tak trochu jiná Afrika

 

zase do Afriky? Tak takhle reagovali naši blízcí, když se dozvěděli, že opět míříme na černý kontinent. Těžko se to vysvětluje a kdo  to neprožil, nepochopí. Afrika si vás prostě získá, Uganda se od ostatních afrických zemí, které jsme už navštívili liší hlavně tím,  že je krásně zelená, je plná nejrůznějších bažin, kráterových jezer a řek. Největším lákadlem, je možnost setkat se s horskými gorilami.

 

 

 
Národní parky Ugandy

Když jsme připravovali cestu do Ugandy, šlo nám především o poznávání národních parků a pozorování zvířat. Předem jsme  domluvili půjčení auta a zajistili další potřebné maličkosti. Po příletu do Entebe, kde se nachází mezinárodní letiště, jsme se přesunuli do hlavního města Ugandy Kampaly, vyzvedli auto, nakoupili nějaké zásoby a vyrazili směrem k prvnímu cíli naší výpravy, národnímu parku Semliki.
 

Semliki

NP Semliki najdete na západ od Kampaly na hranicích s Demokratickou Republikou Congo. Je to jediný park v Ugandě, ve kterém se nachází tropický nížinný prales. K vidění jsou horké prameny, které přitahují hejna vodních ptáků. Ostatní zvířata je vyhledávají jako zroj solí a  minerálů. Samotný park na pozorování zvířat moc vhodný není, k vidění jsou většinou jen antilopy a prasata bradavičnatá. Proto jsme se co nejdříve přesunuli do daleko zajímavějšího národního parku Queen Elizabeth.
 


  

 

 

Queen Elizabeth national park

Vody vytékající z ledovce měsíčních hor Rwenzori mountains vytvořily obrovský mokřadní systém jezer a pastvin. Naším útočištěm se stal kemp Mweya na břehu Edvardova jezera u kanálu Kazinga. Od tud jsme vždy brzo ráno vyráželi pozorovat zvířata a poznávat národní park. Nejběžnějším obyvatelem parku jsou hroši, které můžete přes den pozorovat především ve vodě v kanálu Kazinga při projížďce lodí, v noci pak vylézají z vody a pasou se na přilehlých loukách. Stanu si nevšímají, jen jsme si museli zvyknout na to, že v noci mlaskali a dupali všude kolem. Žije tady taky poměrně velké množství slonů, leopardů a lvů, takže šance je najít je poměrně velká, i když v tom množství zeleně je to nelehký úkol. O několik dní později jsme se přesunuli do jižní části národního parku zvané Ishasha sektor, kterou tvoří převážně savana a vydali jsme se hledat místní stromové lvy. Jestli jsme je našli? Mrkněte do galerie a uvidíte :-)
 

NP Bwindy

......nacházíme se na úplném jihu Ugandy, poblíž hranic DR Congo a Rwandy. Je časně ráno a z okolních svahů sopečného pohoří Virunga  se po noční bouřce zvedá mlha. V kempu Nkuringo, který je postaven na vysokém kopci na okraji národního parku Bwindy, se vše pomalu začíná probouzet. Také my vylézáme rozespale ze stanu. Dnes je ten den, na který jsme se tak dlouho těšili. Dnes budeme mít šanci navštívit jednu ze skupin goril, žijící v džungli parku.

V současné době žije na území Ugandy asi polovina z celkového počtu cca 600  jedinců. Další skupinky se necházejí ve Rwandě a v Kongu. Povolení k návštěvě goril je velmi nedostatkové zboží, je třeba jej zařídit několik měsíců předem. A protože se gorily každý den přemisťují a noc tráví pokaždé na jiném místě, není žádná jistota, že se nám je podaří najít.

Vyrážíme v doprovodu několika strážců parku na cestu. I když se oblast nachází v docela slušné nadmořské výšce (něco kolem 2500 m), slunce pálí hned od rána. Očekáváme náročný několikahodinový pochod neprostupným terénem. Jaké je naše překvapení, když skupinu goril nacházíme už po necelé hodině chůze. Vyvalují se na okraji pralesa v nízkých křovinách a naší přítomnosti si vůbec nevšmají. Mladé gorilky dovádí, perou se a poskakují po okolních větvích, starý samec jen tak sedí a neustále se láduje okolní vegetací, jedna samička nám přišla ukázat  své jen několik měsíců staré mládě. Pozorovat tato zvířata v jejich přirozeném prostředí je úžasný pocit a jen těžko se popisuje. Snad na vás kousek té atmosféry dýchne z těch několika fotek, které se za hodinu, kterou smíme s gorilami zůstat, podařilo udělat.


 


 

Lake Mburo National Park

Při cestě zpátky na sever  jsme se zastavili v Lake Mburo National Park, který je jediným  parkem v Ugandě, kde žijí zebry. K vidění jsou taky obrovské antilopy Eland, impaly, občas nějaký ten leopard a hlavně spousta ptáků.

 

  

Národní park Murchison Falls

je pojmenován po 40 metrů vysokém vodopádu na řece Nil. Samotný park je obrovské území savan a lesů,plný početných stád žiraf a antilop.

  

 

 

 

 

Informace pro nezávislé cestovatele:

Víza:  do Ugandy lze vízum získat na letišti po příletu, nebo na kterémkoliv pozemním přechodu. Více informací o aktuální situaci na
www.mzv.cz

Letenky: se společností Egypt Air. Vídeň – Entebe s přestupem v Káhiře.

Očkování
:  Více na
www.zdravinacestach.cz

Půjčovny aut: to naše bylo přes místní agenturu
www.shoebillsafaris.com 

Ceny národních parků a kempů: do národních parků musíte zaplatit vstupné a také musíte zaplatit vjezd automobilu. Kompletní přehled všech poplatků na:

http://www.ugandawildlife.org/index.php/information/tariffs.html


Užitečné odkazy:

Správa národních parků   http://www.ugandawildlife.org

Informace o skupinách goril žijících na území Ugandy: http://www.friendagorilla.org