Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie                                 Fotogalerie    


Tato oblast jihozápadní Afriky nás lákala už delší dobu, především pro svou  nedostupnost, divokost a krásnou přírodu. Jde o země s velmi malou hustotou obyvatelstva a tak zde srdce dobrodruha najde odlehlá místa plná malebných zákoutí a scenérií, spoustu zvěře nejen v národních parcích, ale i mimo ně. Oblast stále obývá několik původních domorodých kmenů, k nimž patří například lovci Sanové, známí spíše jako Křováci, Himbové, pastevci Hererové, nomádi kmene Nama a další. Po příletu do hlavního města Namibie Windhoeku jsme půjčili terénní auto, nakoupili zásoby , mapy a vydali se na cestu.
                                                                                 

A co že zajímavého jsme to viděli a zažili?

 

Namibie:Namibská poušť, oblast v okolí Swakopmundu, tulení kolonie v Cape Cross, pobřeží koster, národní park Etosha, Damaraland, Kaokoveld-území domorodců Himba, Caprivi strip – hraniční oblast s Angolou
Botswana: národní park Chobe, delta Okavanga-rezervace zvěře Moremi, Kalahary- pánve Nxai
Zambie/Zimbabwe: Viktoriiny vodopády

 Červený klenot Namibie - Namibská poušť tvoří západní pobřeží Namibie a je nejstarší pouští naší planety. Namib znamená v místním jazyce „velká prázdnota“, ale tahle poušť skutečně prázdná není. Nachází se v ní mnoho endemických rostlin a zvířat a také nejvyšší písečné duny na světě. Unikátní klimatické podmínky určované střetem horkého pouštního vzduchu se studeným mořským proudem dávají během noci vzniknout mlze, která je životodárným zdrojem vláhy pro pouštní rostliny a živočichy. Nejzajímavější částí parku je oblast Sossusvlei. Jde o mělkou pánev obklopenou nádherně červenými dunami. Výchozím bodem do tohoto údolí je kemp Sassriem, kde je možnost přenocovat a také si vyřídit povolení na vjezd do národního parku.Mys kříže – cape cross - své jméno získal tento mys podle kříže, který zde zanechal portugalský mořeplavec Diego Cao, první evropan, který kdy na namibijské břehy vkročil. To však není hlavní atrakce tohoto místa. Tou je obrovská kolonie lachtanů, která je asi nejznámější a nejlépe dostupná na celém  pobřeží.

 Pobřeží koster – Skeleton coast je pruh pouště podél pobřeží Atlanstkého oceánu. Častá mlha a pobřežní mělčiny jsou hřbitovem pro neopatrné lodě, jejichž vraky se tady povalují dodnes. Jižní část pobřeží je po získání povolení přístupná pro turisty. Severní část je uzavřena a koncese na vstup do této oblasti byla udělena pouze jedné agentuře, která sem pořádá letecká safary.

 Damaraland, oblast centrální Namibie pojmenovaná podle lidu Damara,  je společně s Kaokaveldem jednou z posledních afrických divokých oblastí. V tomto regionu je spousta přírodních zajímavostí. Jednou z nich je například „zkamenělý les“. Jde o zkamenělé kmeny stromů, jejichž stáří se odhaduje na 260 milionů let. Údolí Abu Huab zase skrývá nejrozsáhlejší galerii maleb na skále, které jsou staré zhruba 6 tisíc let. V okolí rostou vzácné welvitchie mirabilis.

 Kaokaveld, oblast severozápadní Namibie je tvořena rozsáhlými pouštními horami. Život zvířat se v této oblasti přizpůsobil tipicky suchým podmínkám. Potkat tady  můžete pouštní slony, kteří přežívají v podmínkách, v nichž by ostatním slonům hrozila jistá smrt. Narazit můžete ale i na nosorožce, pštrosy, antilopy, žirafy a horské zebry. Cestování Kaokaveldem vyžaduje auto s náhonem na všechna čtyři kola, protože místní cesty jsou udržovány jen projíždějícími auty. Obdivovat můžete taky vesnice nomádů Himba s chýšemi ve tvaru včelíchů úlů. Himbové dosud nepodlehli tlaku civilizace a jejich tradiční oděv  zůstal nezměněný. Ženy nosí několik vrstev kožených sukní a vrchní část těla  pokrývají železné a kožené ozdoby. Jsou proslulé svojí nádhernou pletí, kterou potírají směsí  okru a sádla.

 Národní park Etosha – Solná pánev Etosha, v překladu „velké bílé místo“ tvoří severozápadní okraj pouště Kalahary a se svou rozlohou 4500 km2 je největší pánev na světě. Z velké části se jedná o otevřenou krajinu tvořenou houštinami a osamocenými lesíky, a proto je ideální pro pozorování zvěře, které je tady opravdu hodně. Když se k tomu ještě přidá období sucha, je u napajedel docela tlačenice. Přímo v Národním parku jsou 3 kempy ve kterých je možné přenocovat a brzo ráno vyrážet za zvířátky. Pokud se vám podaří bez předchozí rezervace nocovat v některém z kempů, můžete využít osvětleného napajedla a pozorovat zvířata i v noci. Kemp Namutoni a Halali lze rezervovat e-mailem. Okuakuejo je nutné dopředu i zaplatit.

 Caprivi strip – dalo by se říct takový kousek jiné  Afriky. Caprivi je vlastně úzký pruh mokřadů, vybíhající mezi Angolu a Botswanu, částečně ohraničen řekami Okavango a Zambezi. Touto oblastí je nucen projet každý, kdo chce pokračovat dál na sever k viktoriným vodopádům. Zastavit na noc v průběhu dlouhé cesty se můžete u peřejí Popa falls na řece Okavango. U řeky je několik  kempů.

 Mosi-Oa-Tunya neboli „Kouř který hřmí“ tak se v jazyce kmene Kololo nazývají vodopády, které objevil v roce 1855 skotský objevitel a cestovatel D.Livingston a pojmenoval je Viktoria falls. O 20 let později je prozkoumal český cestovatel Emil Holub, který zhotovil jejich první mapu. Dnes je toto místo zapsáno na seznam UNESCO. Řeka Zambezi se tady řítí až do 100 metrové hloubky a vytváří největší řetězec padající vody na světe. Vodopády můžete navštívit ze strany Zambie a ze strany Zimbabwe, odkud je pohled v období sucha lepší, protože zde teče většina vody. Také pohled na vodopády z výšky, třeba při přeletu vrtulníkem, je úchvatný.

 Národní park Chobe – na severozápadě Botswany leží park se snad největší koncentrací zvěře v Africe, Chobe. Je znám především kvůli obrovskému množství slonů (dnes se počet odhaduje na 120.000 kusů). Nejvíce zvířat se zdržuje poblíž řeky u města Kasane v části parku označené jako „river front“. Při průjezdu parkem přes oblast Savuti si přijdou na své především milovníci 4kolek, protože jde o jízdu v hlubokém písku a buši. Proto se tady, tak jako ve zbytku Botswany bez pořádného auta s náhonem na všechna čtyři kola neobejdete.

 Delta Okavanga – Moremi game reserve Řeka Okavango je třetí nejdelší řeka v Africe a vytváří jednu z mála vnitrozemských delt. Nevlévá se do moře a její ohromná ramena  pohltí písek pouště Kalahari. Mokřiny delty tvoří množství jezírek a lagun. Právě uprostřed se nachází jedna z nejkrásnějších rezervací zvěře  – Moremi. Můžete zde potkat obrovská stáda slonů, zeber, žiraf, buvolů, antilop a hrochů, spoustu druhů ptáků ale také velké šelmy. Oblast je přístupná pouze terénním autem 4x4 a průjezd zabere několik dní. V rezervaci je pár míst vyhrazených k přenocování, ale je třeba se vybavit jídlem a vodou, protože jde o zcela opuštěnou oblast. Taky GPS není na škodu. Na mapách Moremi a Chobe, které vydává Shell jsou místa označená koordináty, které velice usnadňují orientaci.

Kalahary – pánve Nxai tvoří severní okraj pouště Kalahary. Vegetace je zde tvořena především nízkými křovinami a travinami.  Uprostřed pánví naleznete krásnou skupinku vzrostlých baobabů.

 

 

Trasa

 

Informace pro nezávislé cestovatele:

Víza:  do všech čtyř zemí potřebuje cestovatel z ČR víza. do Zimbabwe (30 USD) a Zambie (50 USD) je obdržíte přímo na hranicích, do Namibie a Botswany je musíte mít vyřízené předem. Více informací o aktuálních podmínkách vstupu do těchto zemí naleznete na
www.mzv.cz

Letenky: nejlevnější jsme sehnali s Air Namibia, která létá z Frankfurtu přímo do hlavního města Namibie – Windhoeku.

Očkování
: takový ten standard – žloutenka, tyfus, žlutá zimnice. Nepodceňujte riziko malárie. Více na
www.zdravinacestach.cz

Půjčovny aut: auto si můžete půjčit přímo u namibijských společností. Je to rozhodně levnější než klasický Avis nebo Budget. Odkaz na půjčovny:
http://www.natron.net/autose.htm

Ubytování: po celé oblasti je spousta kempů, které nabízejí několik standardů ubytování. Od drahých lodžijí až po místa na stan. Většina nezávislých cestovatelů, kteří se do těchto zemí vydávají, si půjčí auto jehož součástí jsou střešní stany. Jediné co v kempu musíte je zaplatit za místo. Výhoda je hlavně v tom, že v případě plného kempu (počet míst na stany je omezen) můžete bez problémů přespat v buši. Ceny kempů se v roce 2008 pohybovaly kolem 200 Kč na osobu v národních parcích a 50 – 100 Kč mimo parky.

Vstupy do parků: vstup do národních parků v Namibii v roce 2008 byl kolem 200-300 Kč/den (někdy méně) a v Botswaně 30USD/den. Vstup do Victoria falls ze strany  Zambie je 10 USD (platí celý den) a ze strany Zimbabwe 20 USD (1vstup)

Ceny benzínu: v roce 2008 stál litr benzínu cca 20 Kč. Počítejte s tím, že pořádné terénní auto vám zbaští průměrně něco kolem 15 litrů.