Keňa  Tanzanie  Zanzibar                                       Fotogalerie          Diashow Afrika


Nejlepší období pro návštěvu východní Afriky je leden – únor a červenec – říjen. Hlavní období dešťů trvá od dubna do června. Další krátké deště přicházejí v listopadu. Pokud míříte do národních parků a hlavním cílem vaší návštěvy je pozorování zvěře, je nejlepším obdobím – období největšího sucha. Veškerá vegetace je suchá a zvěř se drží u napajedel.

Navštívená místa východní Afriky
Keňa – rezervace zvěře Masai Mara
Keňa – Lake Nakuru
Keňa – národní park Amboseli
Tanzania – jezero Manyara
Tanzania – kráter Ngoro Ngoro
Tanzania – Tarangire
Zanzibar

Rezervace zvěře Masai Mara
Asi největším lákadlem v Keni je rezervace Masai Mara. Na přelomu srpna a září  na pláně Mary přicházejí obrovská stáda pakoňů, zeber a jiné zvěře ze Serengetti. Jde o tzv. velkou migraci. Zvířata při své pouti musí na několika místech překonat řeku Mara, v jejíchž vodách čekají na svou příležitost obrovští krokodýli. Být v tuto dobu v rezervaci je opravdu ohromující zážitek na který se nezapomíná. Zcela jistě v této oblasti potkáte „Velkou pětku“ – tak je označováno 5 nejnebezpečnějších zvířat v Africe. Jsou to: lev, leopard, slon, buvol a nosorožec. Dalšími zvířaty na která narazíte jsou, gepardi,  žirafy,  hroši, zebry, šakali, hyeny, gazely, antilopy a mnoho dalších.  Po parku se můžete pohybovat pouze autem s najatým průvodcem. Hned za branami rezervace je několik stanových kempů, které provozují Masajové. Safari jsme si domlouvali v Nairobi. V centru je spousta agentur nabízejících návštěvu parků, takže stačí mít trpělivost a smlouvat. V roce 2006 stál vstup do parku 40 USD na den.

Lake Nakuru
Jezero Nakuru je mělké a kvůli velké koncentraci soli a minerálů je ideální pro růst řas. Tu jsou  potravou pro plameňáky, tvořící  zde obrovskou kolonii. Jezero je jedním z ornitologických rájů v Keni. V parku můžete kromě plameňáků pozorovat také prasata bradavičnatá, žirafy Rotschildovy, buvoly, gazely, nosorožce a když budete mít štěstí také leoparda. Už u brány parku vás přivítají všudypřítomní paviáni a ve větvích vzrostlých stromů  možná zahlédnete krásnou opici Guarézu pláštíkovou.

Amboseli
Amboseli za svou oblíbenost vděčí především nádhernému výhledu na Kilimandžáro, které se tyčí přímo nad jeho rozlehlými pláněmi. Park patří k zemím Masajů, legendárnímu kmenu kočovníků a válečníků. Asi největší atrakcí parku je opravdu obrovské množství slonů, gepardi, leopardi a stovky druhů ptáků.

Kráter Ngorongoro
Jde o největší neporušenou kalderu na světě. Nachází se ve výšce 2286 metrů nad mořem a v průměru má kolem 20 km. Stěny kráteru jsou vysoké kolem 600 metrů. Ngorongoro je domovem velkého množství zvěře a také několika masajských rodin, které mají osady na okrajích kráteru.

Tarangire
Nádherný park, jehož největším lákadlem jsou skupinky vzrostlých baobabů. Je jedním z domovů pro migrující pakoně, zebry, antilopy, gazely a slony, kteří sem přicházejí v období mezi červnem a listopadem. Jakmile v listopadu začnou deště, zvířata se dávají opět do pohybu a pokračují ve své pouti.

Zanzibar
Souostroví Zanzibar tvoří dva hlavní ostrovy – Zanzibar a Pemba a několik malých ostrůvků. Hlavní ostrov Zanzibar je docela hustě osídlen a využíván především k pěstování koření. Dopravit na ostrov se můžete z Dar es Salemu lodí. Jezdí sem rychlé turistické lodě a nebo pomalejší a asi o polovinu levnější bárky pro domorodce. Ve hlavním městě Zanzibar Town stojí za zmínku především jeho historické centrum – tzv. Stone Town, ve kterém je spousta levných hotýlků a opravdu stojí za to zde několik dní zůstat, toulat se uličkami a nasávat místní atmosféru.  Každý večer na nábřeží rybáři rozloží stánky a připravují ryby, chobotničky, krevety a jiné dobrůtky. Z hlavního města jezdí lodě na nedaleký maličký ostrůvek Prison Island. Je domovem obrovských stoletých želv. Ostrov je znám kromě koření také pro své nádherné bělostné pláže. My jsme navštívili několik pláží a asi nejkrásnějším místem je nejsevernější část  – vesnička Nungwi, jejíž krátké pláže jsou lemované útesy. U majáku na konci vesnice staví rybáři plachetnice a je zde přírodní laguna, ve které můžete pozorovat želvy.  Na jižním cípu ostrova ve vesničce Kizimkazi místní rybáři nabízejí výlet za delfíny a když budete mít štěstí a stádo delfínů najdete, můžete za nimi skočit do vody