Jihoafrická republika                                                   Fotogalerie


 

 

                   Jihoafrická republika

 Tentokrát jsme se vydali do JARu. Tuto cestu jsme měli již delší dobu v plánu, ale současně jsme řešili bezpečnostní situaci, která nás od této destinace spíše odrazovala.
Nakonec, tak jako vždy, jsme i tuto překážku překonali a na jih afriky se vydali.
Zemi jsme procestovali malým, pažravým, leč spolehlivým autem Hyundai i20 z půjčovny v Johanesburgu. Z tohoto malého nového autíčka jsme za necelý měsíc udělali díky rozbitým cestám v parcích, kde jsme trávili většinu času, starý a opotřebovaný vůz, jehož hlavní výhodou se ukázalo to, že si ho nemusíme nechat, ale můžeme ho na konci cesty vrátit.
Najezdili jsme něco kolem 7500 kilometrů cestami i necestami a díky neuvěřitelné spotřebě tohoto vozu spálili hektolitry benzínu, naštěstí nepoměrně levnějšího, v porovnání s tím našim.
Na cestách jsme přespávali ve vlastním stanu, který s námi sjezdil kus světa a stále dobře slouží.
Cestovali jsme přes vyprahlé končiny, úrodné kraje s vinicemi, kolem mořských ůtesů, zasněženými horami i pouštním pískem. Jižní afrika je velmi pestrý kus země.
Ale není to ta afrika pustá, divoká, bez lidí. Je to dobře organizovaná afrika, je to vyspělá země se vším, co známe od nás.
Hlavním cílem naší cesty byla jako vždy příroda a zvířata. Městům jsme se spíše vyhýbali a čas trávili převážně v parcích pozorováním zvířat.
Parky jsou hojně navštěvované mísními bělochy ve svých offroadech s kvalitně vybavenými karavany My jsme zde s naší mini výbavou působili trochu komicky. Pravdou ale je, že s minimem věcí, nápaditou improvizací a letitými zkušenostmi jsme ustáli všechny nástrahy.

ZDE si můžete přečíst mobilní příspěvky odesílané online z cesty.

 

 

 

 

  

Kurger National Park – je nejstarším a největším národním parkem Jižní Afriky. Představte si území velké jako Izrael (20tis km2), které je skutečnou Noemovou archou pro mnoho druhů zvířat. Parkem vede  množství silnic a prašných cest, které jsou v období sucha bez problémů sjízdné obyčejným autem. Také zázemí v podobě mnoha kempů je slušné, ale kapacita kempů je omezená a proto se vyplatí vše rezervovat předem. Pozorování zvířat je alespoň v jižní části parku, kde je větší koncentrace predátorů, komplikováno množstvím husté buše a tak je vše mnohdy otázkou štěstí a náhody. 

Blyde River Canyon - Nedaleko Krugeru NP vytvarovala řeka Blyde třetí největší kaňon na světě, rozhodně doporučujeme Panoramatic route – odkud jsou fascinující výhledy na Blyde river canyon a jeho nezapomenutelné scenérie. Cestou můžete navštívit některý z vodopádů, které se v oblasti nacházejí.

  

Kalahari – Kgalagadi Transfrontier National park – jižní část pouště Kalahary  na hranicích Botswany, Namibie a JAR. Jde o pouštní oblast ideální pro pozorování zvěře v otevřené krajině. Zvěř se stahuje k napajedlům do údolí koryt  vyschlých řek Nosob a Auob.

  

Augrabies Falls National Park- Křováci nazývali toto místo Aukorebis – Místo velkého hluku – řeka Orange zde burácí a vytváří 56 mterový krásný vodopád. Je to 6. největší vodopád na světě. Tipickou rostlinou v této pusté krajině je stromová aloe (kokerboom).

  

Namaqua a West Coast national park – v srpnu a září  se pobřežím táhnout koberce různobarevných květin, které kontrastují s útesy a rozbouženým oceánem.

  

Cape Town  - Kapské město, které leží na samém jihu Afriky by bylo jen jedno z dalších velkých nevzhledných měst, kdyby se nad ním netyčila slavná stolová hora. Na stolovku se dá vyběhnout, nebo vyjet lanovkou a následně si užívat výhledů na město a oceán.

 

 

Mys Dobré naděje - je pevninský výběžek nedaleko Kapského  Města, který je označován za  místo, na kterém se setkávají Atlantský a Indický oceán.  Na dně oceánu v blízkosti mysu je pohřbeno třiadvacet ztroskotaných lodí, včetně trosek lodi Bludného Holanďana, prokletého námořního kapitána, který musí za trest na věky vzdorovat zdejším častým bouřím,“

 

 


Boulders bay
– Boulders beach ve městě Simon´s Town je proslavená kolonií tučňáků, kteří se přes den poflakují na plážích a ve vodě a v noci vyráží do ulic a ruší noční klid neustálým hýkáním. Není to ale jediné místo kolem Kapského města, kde se nám kolonie tučňáků podařilo najít.

  

Hermanus – pokud se vyskytujete v Africe v srpnu nebo září, určitě zamiřte na jih do městečka Hermanus, kde je nejlepší příležitost pozorovat velryby, které zde v toto období proplouvají.

 


 

Diamantové doly v Kimberley – největší díra vykopaná rukama a krumpáči vznikla právě kvůli diamantům ve městě Kimberley v letech 1866 až 1914. Toto místo je dnes označováno jako „Big hole“ a je zde vybudováno historické městečko, návštěvníci mohou sfárat do dolu a dozví se spoustu zajímavostí o těžbě diamantů. Bylo zde vytěženo celkem 2.722 kg diamanatů (14 milionů karátů). Díra v současné době dosahuje hloubky 240 m, přičemž některé šachty vedou až do hloubky kolem 1 km.

  


Rino and Lion reserv Gauteng
– malá rezervace poblíž Johanesburgu. Na své si přijdou především milovníci šelem, protože zde žije velká skupina bílých lvů.

 

 

Užitečné odkazy a doporučení:

Rezervování ubytování a vstupů do parků + veškeré informace na www.sanparks.org

 

Vstupy do národních parků: pokud se chystáte strávit v  parcích více než 5 dní, vyplatí se zakoupit hned na začátku cesty tzv. wildcard (roční vstupenku), za kterou zaplatíte jednorázový poplatek (platí pro 2 osoby)  - info najdete na www.sanparks.org

 

 

 

Trasa