Izrael                                                   Fotogalerie


 

 

                   Izrael

Krátký, pestrý a intenzivní výlet, dalo by se shrnout. Výlet do míst, která jsou v této zemi opomíjena. Za přírodními krásami a zajímavostmi do země, kam vozí cestovní kanceláře turisty za biblickými příběhy.
Pro nás, díky přímým letům ze středu Evropy, je tato země nejbližší exotikou.
Noci v poušti s černočernou oblohou plnou hvězd, silné slunce během dne které spaluje, chladná voda v kaňonech, šnorchlování v Rudém moři, déšťivé ráno v zelených Golanách, procházka kolem vodopádů Banjas, uličky starého města v Jeruzalémě, to je jen část toho, co můžete zažít kousíček od nás. Jen tři hodiny letadlem.
A díky malým vzdálenostem a dobrým cestám se z vyprahlé pouště dostanete do deštivých hor za necelé tři hodiny v autě....

 

 

 

 

  

Mrtvé moře a Ein Gedi – naše první zastávka na cestě do Negevské pouště. Národní park Ein Gedi, to jsou dva kaňony v poušti na břehu Mrtvého moře. Výlet kaňony zpestřuje tekoucí voda, zelené rákosy, damani a kozorožci. Pod vodopády je ve vedru, které zde panuje celoročně, radost se zkoupnout. Nabití energií a plni dobré nálady jsme procházeli, přecházeli a jinak křižovali kaňony, hory a náhorní plošiny. A odpoledne jak jinak, testovali stále výborně fungující "mrtváč" a jeho slanou kaši. 

Timna - nedaleko Eilatu, na jihu Izraele je opomíjená zajímavost, kterou je park Timna. Zde se prolínají přírodní krásy pouště a dávná historie. Měděné doly krále Šalamouna, nástěnné malby a to, co zajímalo víc nás. Kamenné útvary - skalní houby, vznikající erozí a obrušováním pískem unášeným větrem. A nejen to, také jsou k vidění mohutné skalní sloupy, hory roztodivných tvarů, jeskyně a jiné zajímavosti. Ale pozor, zde slunce opravdu pekelně smaží :-)

  

Eilat pro nás jen malá zastávka pro zahnání abstinenčních příznaků z nedostatku příležitostí koupačky v moři. A jeden z důvodů je také to, že toto moře je přece Rudé moře. Zcela jiné, než to, které máme nadosah. Toto je plné života, barevných ryb a korálů. Takže šnorchlovačka, válečka, procházka městem a hurá na sever.

  

Micpe Ramon a Ein Avdat - Micpe je kráter. Obrovský kráter. I v tak malé zemi máte najednou pocit velikosti. Pohled z hrany kráteru, která se táhne desítky kilometrů oběma směry od vás, obrovská plocha pusté krajiny od obzoru k obzoru působí opravdu impozantně.
Avdat je další, méně známý, ale o to víc zajímavý kaňon v poušti, pár desítek kilometrů od Micpe. Jeho kolmé, pruhované stěny s jezírkem na dně stojí za to shlédnout. Horniny plné křídy dodávají skalám světlou, až bílou barvu. Slunce vás tak opaluje i ze spodu, tak si nezapomeňte vzít sluneční brýle. Jinak Vám hrozí sněžná slepota :-)

  

Galilejské moře, Golany Galilejské moře je vlastně jezero. Sladká voda, obvod asi padesát kilometrů, napájí ho řeka Jordán. Kolem zeleno, plantáže banánů a silnice, která se táhne po jeho obvodu. Pro nás ideální místo k přespání na pláži.
Odtud dál na sever už jsou Golanské výšiny. Pro našince je to krajina podobná té naši. Kopcovitá až hornatá, nejzelenější a nejrozkvetlejší část Izraele. Je to jedno z mála míst, kde se daří flóře bez nutnosti umělého zavlažování. A to je pro místní něco... to se opravdu cení.

  

Safed, Nazaret, Yafo  - jsou jen některá města, která jsme navštívili. Ale nebylo jich mnoho. Městům jsme něvěnovali příliš ze svého času. Naším cílem byla převážně příroda. Každé město zde Vás láká spoustou důvodů, pro které by jste je měli navštívit. My jsme zvolili Safed, historické židovské město jehož lákadlem jsou galerie umělců, kteří tvoří značnou část místní populace, Nazaret, místo ježíšova života a Tel Aviv - Yafo, město na pobřeží Středozemního moře, zejména jeho historickou část.

 

 

Jeruzalém - staré město, které není nutno představovat. Je to místo, které předčí kterékoliv jiné, a to nejen v Izraeli. Svojí atmosférou úzkých uliček, nejsvatějšími místy židů, křesťanů a muslimů v těsném sousedství. Jen škoda, že není místem tolerance, místem které spojuje, ale je místem stálého napětí, které nelze přehlédnout.
A místa se mění. Dnes už stěží najdete v uličkách oslíky, arabské čajovny s vodními dýmkami, muže hrajíci bargamon na každém rohu. Místa se podřizují poptávce, a poptávka je zejména od turistů....
Co ale zůstalo, je možnost užít si atmosféru nočního města na střeše hostelu :-)