Peru                                        Fotogalerie          Diashow Peru


V Peru můžete narazit na podnebí dusných tropů až po sněhem pokryté vrcholky hor s řídkým vzduchem. Nejvhodnější doba  pro cestování do pobřežních oblastí je od listopadu do dubna, do hor od dubna do listopadu a do pralesů od června do srpna. My jsme Peru navštívili v říjnu a listopadu a počasí bylo skvělé. V Amazonii 1 den pršelo a v horách bylo trošičku více mraků, ale nestalo se nám, že bychom kvůli špatnému počasí museli něco odložit, nebo měnit plán cesty.


navštívené oblasti
:
Amazonie – Puerto Maldonado - oblast řek Tambopata a Madre de Dios
okolí Cuzca – Machu Picchu, Urubamba
jezero Titicaca – plovoucí rákosové ostrovy a ostrovy Tanquile a Amantání
Plošina Nasca
Oáza Huacachina
Národní park Paracas a ostrovy Ballestas
Národní park Tingo Maria
Národní park Huascarán

 

 

Amazonie – Puerto Maldonado – oblast řek Tambopata a Madre de Dios
Jedná se o oblast uprostřed pralesa, do které je velmi obtížné se dostat. Nejlepší variantou je přelet Lima – Puerto Maldonado, který vyjde cca na 100 USD. Další variantou je stopnout nákladní auto, které projíždí pralesem směrem na Puerto Maldonado. Musíte mít však dostatek času, protože cesta trvá 2 až 7 dní. Záleží na stavu cesty. Tato možnost přichází v úvahu pouze v období sucha a jízda na korbě „traku“ je  vyčerpávající. V Puerto Maldonado jsme sehnali loďku, zásoby a človíčka, který se v okolním pralese vyznal a vyrazili proti proudu řeky Tambopata. Naším cílem byl cca 140 km vzdálený „ptačí liz“ – místňáci tomu říkají „Colpa“.  Tento výlet  zabere určitě několik dní, ale je to nádherná podívaná. Jedná se o sesunutý říční břeh, na který se každý den slétají obrovská hejna papoušků Ara ararauna a Ara macao a požírají hlínu obsahující minerály, která jim v žaludku neutralizuje jedovaté toxiny. Park je domovem pro 800 druhů ptáků, 200 druhů savců 120 druhů ryb a plazů.
Náš tip: vezměte s sebou čelovku a vyrážejte na procházky po pralese v noci.

okolí Cuzca – Machu Picchu Urubamba
Machu Picchu objevil v roce 1911 americký architekt Hiram Bingham. Jeho původním cílem bylo nalézt město Vilcabambu, které bylo posledním útočištěm Inků. Jeden vesničan ho zavedl na místo, kterému říkal Machu Picchu, nebo-li starý vrchol. Na tomto místě objevil obrovský komplex dávno opuštěných a zapomenutých staveb. I když bylo místo hustě zarostlé, přesto byl uchvácen dokonalostí staveb, které se vyrovnávaly nejkrásnějším kamenickým dílům na světě. Rok na to zorganizoval expedici, která místo pomalu odkrývala. Machu Picchu leží cca 100 km od Cuzca ve výšce 3000 m n m.  Vstupné bylo v roce 2005 20 USD.
Náš tip: Nejlevnější způsob jak se sem dostat je dopravit se  místními autobusy až do městečka Urubamba a z něj do dědinky
Ollantaytambo a až zde nasednout na vlak směřující do AquasCaliente. Turistický vlak vyjíždějící z Cuzca je nehorázně drahý. Další variantou je jít  tzv. „Inca Trail“ což je jeden z nejznámějších světových treků. Bohužel vstupné na 5ti denní pochod je hodně vysoké a je zde omezen počet turistů na trase.

Jezero Titicaca
Jezero leží v centru Altiplana na severozápad od la Pazu, na hranicích mezi Peru a Bolívií. Leží ve výšce 3820 metrů nad mořem a je nejvýše položené splavné jezero na světě. V noci tu teploty klesají i pod bod mrazu a přes den hrozí spálení od slunce. Místní rybáři v přístavu Puno vás rádi za pár solů svezou na některý z obydlených ostrůvků uprostřed jezera a také domluví ubytování u domorodců. Cestou se můžete zastavit na tzv. „plovoucích rákosových ostrovech“, pojmenovaných podle kmene, který je obývá – Uros. Několik stovek lidí zde žije na ostrovech vytvořených ze svázané slámy kladené na sebe. Na největším z ostrovů je několik budov vytvořených také ze slámy, jako je škola, pošta a obchody se suvenýry. K místu se vztahuje mnoho legend. Jedna z nich praví, že lidé tohoto indiánského kmene měli černou krev, která jim pomáhala přežít chladné noci a chránila je před utonutím. Dnes jsou tito lidé potomci Aymárců a Kečuánců smíchaných s původními obyvateli ostrovů .

Plošina Nasca
Obrazce tvoří více než stovka spirál a třicet zvířat a ptáků (kosatka, pavouk, opice, lama, pes, kolibřík….). Některé linie jsou dlouhé kolem 50 km a obrazy zvířat 15-300 m a proto jsou viditelné jen z velké výšky.Nedaleko městečka se nachází vyhlídková věž, která ale není dostatečně vysoká a moc toho neuvidíte. Nejlepší variantou je zamířit na místní letiště a domluvit si přelet nad planinou. Létá se 4místnou cesnou a na osobu to vycházelo na 25 USD.

Oáza Huacachina
Příjemnou zastávkou na cestě z městečka Nasca na sever je oáza Huacachina. Jde o malinkaté městečko s jezírkem uprostřed, které je obklopeno obrovskými písečnými dunami. Místňáci zde provozují „sandboarding“ a výlety na čtyřkolkách do pouště.

Národní park Paracas a ostrovy Ballestas
Oblast je známá zejména kvůli velkému množství ptáků a díky bohatému mořskému životu. Rozkládá se na poloostrově Ica, poblíž obrazců Nazca. Spatřit můžete kolonie lachtanů, plameňáků, pelikánů, tučňáků a obrovské množství  ptáků. Protože se tato oblast nachází v poušti, není zde k vidění velké množství flóry, ale zdejší krajina vytváří překrásné scenérie. Ostrovy Ballestas si můžete prohlédnout pouze z lodi. Loďky  jsou malé a otevřené, takže počítejte s občasnými sprškami od vln.

Národní park Tingo Maria
Tento park leží na jižní straně stejnojmenného města, na březích řeky Monzón. V parku se nachází kopec Bella Durmiente, který vypadá jako opírající se žena. Jeho součástí je La Cueva de las Lechuzasjeskyně, které jsou pojmenovány podle obrovského množství sov žijících uvnitř. V okolí se nachází také několik vodopádů. Bohužel zde neseženete žádnou mapu okolí a místní nebyli schopni  nás nasměrovat, takže nezbylo než bloudil lesem. V okolí dříve působila  tzv. „světlá stezka“ a plantáže koky jsou v okolních lesích ukryty dodnes.

Národní park Huascarán
Jedná se o nejvyšší tropické pohoří na světě a je zapsané na seznam UNESCO.  Najdete zde nejvyšší horu v Peru Huascarán 6768 m, ale také mnoho dalších hor mezi něž patří Alpamayo (5 947) a Pastoruri (5 240).Potkat zde můžete divoké kočky, medvědy, vikuně a mnoho dalších zvířat. V oblasti pod ledovcem Pastoruri roste  na svazích hor ve vysoké nadmořské výšce vzácná  Puia Raimondi. Náš tip: trek Langanuco santa cruz – jedná se o trek cca na 4 dny nádhernou krajinou, při kterém míjíte Alpamayo, Huascaran a přecházíte sedlo Punta Union ve výšce 4750 m