Liparské ostrovy                                      Fotogalerie


         

Liparské ostrovy, leží u severního pobřeží Sicílie a sestávají se ze sedmi ostrovů: Vulcano, Lipary, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi. Toto souostroví je výjimečné především kvůli sopečné činnosti, která ho spolu s mnoha geologickými zajímavostmi činí vděčným turistickým cílem. Stále činná sopka na ostrově Stromboli nabízí pro pozorovatele nevšední zážitek, sirná jezírka na ostrově Vulcano jsou atraktivní pro své léčebné účinky. Milovníci sopek si nenechají ujít návštěvu vulkánu Etna, který se nachází na nedaleké Sicílii

Vulcano
Vulcano je  ostrov ležící nejblíže sicilského pobřeží. Největším lákadlem je velký kráter tyčící se nad přístavem. Výstup nahoru trvá asi hodinu a z vrcholu je nádherný výhled na přístav. Samotný kráter má pravidelný kruhový tvar, je hluboký asi 80 metrů a jeho jižní okraj tvoří velké fumarolové pole.

Stromboli
ostrov tvoří pravidelný kužel stejnojmenné sopky, která je jedna z nejaktivnějších v Evropě. Erupce probíhají  každých 10 – 20 minut. Výstup na vrchol trvá přibližně 4 hodiny. V roce 2003, kdy jsme Stromboli navštívili poprvé, bylo možné vystoupit na vrchol nad krátery a dokonce zůstat  celou noc a pozorovat pravidelné erupce. V roce 2005 došlo bohužel k větší erupci, která změnila vzhled kráterů a od té doby je výstup na vrchol nebezpečný a  zakázaný. My jsme v roce 2007 na vrchol vystoupili podruhé, ale opravdu není vidět nic, kromě prachových erupcí kdesi dole v zesutém kráteru.

Etna
Etna, ležící na Sicílii nad městem Catania je zároveň nejvyšší horou. Měří 3350 metrů a má více než 250 kráterů. Vrchol tvoří 3 obrovské krátery,  na které je možné v době jejího klidnějšího období vystoupit.