Kostarika                                        Fotogalerie 


         

Obecně se doporučuje jako nejlepší doba pro návštěvu Kostariky období od konce prosince do poloviny dubna. Právě v této době je období sucha, které je však relativní, protože například v oblastech deštných pralesů je vlhko a prší celý rok. Období se nazývá „Verano“(léto). Zbytek roku je období dešťů, kterému se říká „Invierno“(zima). Karibské pobřeží dostává velké množství srážek během celého roku a je mnohem vlhčí než západní pobřeží. Na náhorních plošinách je období sucha opravdu suché, jen v průměru se dvěma deštivými dny za měsíc. Avšak naproti tomu v období dešťů může vydatně pršet i dvacet dní v kuse. My jsme navštívili Kostariku v listopadu a prosinci 2004.

Navštívené oblasti:

Národní park Corcovado
Národní park Monteverde
Národní park Santa Rosa
Vulkán Rincon de la Vieja
Národní park Arenal
Národní park Cahuita
Reserva natural absoluta cabo Blanco
Národní park Manuel Antonio
Vulkán Poas
Vulkán Irazu

Největší přednost Kostariky:
můžete se po pralesech pohybovat sami. Není třeba chodit s průvodcem. Stačí vyřídit si povolení a sehnat mapy národních parků. Pro milovníky zvířat je to přímo ráj, protože Kostarika opravdu dbá na ochranu své přírody a váží si jí. Zvířata nikdy nebyla lovena a proto také nemají z člověka strach. Můžete se k ním dostat opravdu na pár metrů. Na tomto malém kousku země bylo objeveno nejvíce druhů ptáků na světě. Najdete zde mnoho druhů kolibříků, spoustu druhů papoušků. Dalším klenotem je kvesal, obyvatel deštných pralesů. Žije zde mnoho druhů tukanů, orli, supi, ledňáčci, volavky.... Další velkou skupinou jsou savci. Kočky jsou zastoupeny jaguáry, oceloty, pumami, gepardy. Skoro všude můžete spatřit různé druhy opic, mývaly, lenochody, tapíry, mravenečníky, pásovce, kuny, pekari a různé druhy srnek. Další početnou skupinkou jsou plazi a obojživelníci. Od velkých jako jsou krokodýli a kajmani, jsou zde různé druhy žab, kolem 20ti druhů je jedovatých, leguánů, želv, hadů a také kolem 1000 druhů motýlů.

Národní park Corcovado – poloostrov Osa
Jedná se o tropický deštný les. Pokud chcete park navštívit, je třeba počítat s několika dny pochodu pralesem.  Nejlepší variantou je dostat se na základnu Carate, ze které se vyráží. Trek vede nejprve podél pobřeží  a míjí základnu la Leona. Od stanice La Leona je třeba počítat s 6-8mi hodinami pochodu částečně lesem a částečně po pláži, na které se asi v polovině cesty obchází mohutné útesy. Je třeba si sehnat informace o přílivu a odlivu, aby vás na tomto místě moře neodřízlo. Po několika hodinách pochodu narazíte na říčku, kterou je třeba přebrodit. V řece můžou být žraloci a krokodýli, a hladina se drasticky zvedá s přílivem. My jsme ji brodili za mírného přílivu a hladina byla zhruba po prsa. Za říčkou se cesta stáčí do džungle k cca 3 km vzdálené stanici Sirena.  Sirena je báječnou základnou pro výlety do okolní džungle. V okolí můžete potkat spoustu nosálů, tapíry, lenochody,  opice, žabičky a hady a když budete mít štěstí, třeba i jaguára. Ze základny Sirena je třeba dorazit na cca 24 km vzdálenou základnu Los Patos. Pochod vede napříč poloostrovem a v pralese je opravdu obrovské bahno. Za Los Patos narazíte na říčku u které je třeba se vydat po proudu dolů. Během několikahodinového pochodu budete muset přibližně 30x řeku přebrodit. Proud je opravdu silný a je potřeba dávat velký pozor, aby vás nestrhl. Nakonec dorazíte do nejbližší dědinky La Palma. Celý trek se dá udělat za 3 dny, ale není na škodu si výlet protáhnout a na některé ze stanic se jeden či dva dny zdržet a využít čas bloumáním po okolním pralese. Doporučujeme pořídit si dobrou čelovku a vyrazit na průzkum pralesa v noci.

Národní park Monteverde
Je oblast mlžného pralesa. Centrem této oblasti je městečko Santa Elena, ze kterého se vyráží do okolních kopců. V okolí Santa Eleny je vybudován systém chodníků a zavěšených mostů v korunách stromů, jsou zde zavěšená lana, na kterých se můžete pohybovat pomocí kladek. Pohled do korun stromů porostlých broméliiemi a lijánami je nádherný.  Zahlédnout zde můžete spoustu druhů motýlů a když se budete pozorně dívat, i lenochoda. Poblíž vstupu k zavěšeným mostům se nachází motýlí zahrada a místo, kde kolem malinkých krmítek poletuje ohromné množství kolibříků.

Národní park Santa Rosa
Tento park chrání jednu z největších oblastí suchého tropického lesa a také několik druhů ohrožených zvířat, mimo jiné i mořské želvy, pro které je  park jedním z nejdůležitějších míst pro kladení vajec. Nejvhodnější období pro pozorování želv při kladení vajec je období dešťů, ale i když zde budete jindy, určitě se vydejte v noci na pláž. Třeba budete mít štěstí. V parku je několik míst vyhrazených pro kempování.  Není zde zdroj pitné vody. Pouze na pláži je studna s brakickou vodou. Je třeba si dobře promyslet, kolik dní vám cesta parkem zabere a vzít si s sebou dostatek vody.

Vulcán Rincon de la Vieja
Tento park je pojmenován po aktivní sopce, která celou tuto oblast ovlivňuje. V okolí můžete nalézt spoustu teplých pramenů, bublající bahenní jezírka, syčící páru.
Žije zde kolem 300 druhů ptáků, pumy, oceloti, tapíři, skunci, pekari, opice a několik vzácných druhů divokých koček

Národní park Arenal
Největší atrakcí této chráněné oblasti je sopka. Jde o vulkán Arenal, který je činný a poslední velký výbuch v roce 1968 zabil 80 lidí. Od té doby je vulkán zdánlivě v klidu, ale skýtá úžasnou podívanou. V okolí je několik vyhlídek, ze kterých můžete spatřit tekoucí lávu.

Národní park Cahuita
Tento park se nachází na pobřeží Karibiku.  Je zde několik malých městeček s hotýlky a pohodovou atmosférou. Užít si zde můžete nádherné písečné pláže a také krásné potápění. Park je domovem mnoha drzých opic. Mějte se na pozoru.

Reserva natural absoluta Cabo blanco
Menší park na pobřeží, jehož výchozím bodem je vesnička Montezuma, batůžkáři zvaná „Montefuma“ . Jde o pohodovou vesničku oblíbenou mezi komunitou hippies.  Kolem jsou krásné pláže.

Národní park Manuel Antonio
Park na pobřeží tvoří pláže lemované drsnými skalisky s nádherným výhledem na moře a ostrovy.  Tato oblast bývá díky své přístupnosti dost přeplněna místními lidmi, proto je třeba vyhnout se víkendům a prázdninám. V nedalekém městečku jsou levné hotýlky, kavárny a bary. Na plážích v parku je třeba si hlídat věci před nenechavými mývaly.

Vulkán Poas
Vulkán je vysoký 2704 metrů. Naposledy vybuchl v roce 1995.  Hlavní kráter má 1500metrů v průměru a je hluboký zhruba 300 metrů. Sestup do kráteru je v současné době zakázán, kvůli jedovaným plynům vycházejícím z vulkánu.  Okolí sopky tvoří mlžný les.

Vulkán Irazú
Jde o nejvyšší aktivní sopku v Kostarice. Měří 3432 metrů. Největší výbuch byl zaznamenán 19. března 1963, právě v den, kdy do Kostariky přijel na oficiální návštěvu prezident Kennedy. San José a velká část centrálního údolí byla pokryta několikacentimetrovou vrstvou sopečného popela. Vulkán má 2 krátery. Větší měří cca 1 km v průměru. V dalších, menších kráterech se nacházejí jezírka.