Indie                                        Fotogalerie          


 

 

 

Do Indie podruhé ..................

 

 

 

 

Poprvé jsme Indii po několika měsících putování opouštěli plní dojmů, vyčerpaní ze všeho toho hluku, zmatku, lehčí o několik kilo a přesvědčení, že indy už tak nějak nemusíme. Po pár týdnech doma se však stalo něco nečekaného. Začalo se nám po Indii  stýskat. Po všech těch vůních, smradech, troubících rykšách, oněch indech, žebrácích a přeplněných ulicích...... Vypadá to, že ta země je svým způsobem návyková.

 

Už je to 11 let a od té doby jsme čas od času koketovali s myšlenkou, že se do Indie vrátíme. A spíš shodou okolností a náhod k tomu došlo letos. Takže indická pouť podruhé, tentokrát zaměřená více na přírodu, národní parky a zážitky.

 

 

 


 

 

 

Agra
Přece jen nám to nedalo a zastavili jsme se opět v Agře, znovu se podívat na Taj Mahal . Ta stavba je prostě nádherná.  Během posledních 10 let začali bohužel ve velkém cestovat i samotní Indové, takže areál byl přeplněn místními turisty a poklidná idylka byla ta tam. A vstupné pro bělochy je dnes téměř 40 násobek v porovnání s částkou pro domorodce.

 

 

Po stopách tygrů – hlavním cílem naší cesty byla návštěva národních parků Ranthambore, Bandavgarh a Kanha, ve kterých jsme chtěli pozorovat tygry.
A jak se ten tygr vlastně hledá? Podle čerstvých stop se zmapuje jeho přibližný pohyb za posledních několik hodin. Poté je nutno v oblasti jeho posledního výskytu vyčkat na varovný výkřik některého z obyvatelů džungle, který tygra zahlédl či zavětřil. V této věci táhnou všechna zvířata za jeden provaz. Může to být opice, sambar, nebo něco dalšího. Zvířatům pomáhá tato spolupráce přežít a nám takto označí místo jeho přesnějšího výskytu. No a pak už stačí se jen dobře dívat a mít štěstí. .......

 

 

Pushkar camel fair – dalším naším cílem byl obrovský velbloudí trh v Pushkaru, který se koná každý rok vždy před 11tým úplňkem. Do okolí malého a jinak poklidného pouštního městečka se stahují obchodníci z celého Rajastánu. Karavany velbloudů přicházejí z okolní pouště a obchodníci kempují poblíž města. Je to barevná a zajímavá podívaná a fotografové se na této akci opravdu vyřádí.

 

 

 

Jaisalmer a Tharská poušť – Tharská poušť se nachází na úplném západě Indie, na hranici s Pakistánem. V pouštním městě Jaisalmeru jsme si pronajali velbloudy a vydali se tuto poušť blíže poznat. Je pravda, že z jízdy na velbloudu docela bolí zadek, takže doporučujeme případným následovníkům kratší výlety.

 

 

 

Varanasi – posvátné město ležící na březích řeky Gangy. Schody do vody „gháty“ zabírají cca 10 km pobřeží. Každý den sem proudí tisíce poutníků z celé Indie, aby vykonali očistnou koupel, vhodili do vody obětiny, případně spálili své zesnulé příbuzné na jednom z kremačních ghátů. Varanasi je barevné a pestré, plné úzkých uliček, ve kterých se jen stěží vyhnete procházející krávě, krámků s čajem a jídlem, chrámů, všudypřítomných svatých mužů, poutníků spěchajících k posvátné řece. Na ghátech můžete sledovat davy lidí vykonávajících posvátnou koupel, hned vedle koupající se vodní buvoly a jejich majitele čistícího si zuby klacíkem, o kousek dál na pracím ghátu několik chlapíků neúnavně plácá bílým povlečením o špinavý kámen v ještě špinavější řece. A mezitím do řeky dál proudí kanalizační odpad z milionového města, plní se obětnami a popelem nebožtíků...... a Indové dál věří, je  čistá...........

  

 

Darjeling – do Darjeelingu jsme si na závěr cesty jeli odpočinou od Indie. V horách totiž žijí úplně jiní lidé, podobní spíš nepálcům. Čistotnější, hodnější, příjemnější. Také je tady nádherný výhled na 8mi tisícové vrcholy. Můžete se toulat po okolních čajových plantážích, nebo vyrazit na několikadenní trek po okolních horách.