Indie                                        Fotogalerie          


 

Indii jsme navštívili v roce 1999 a celá cesta trvala 8 měsíců. Protože peněz  v té době moc nebylo, rozhodli jsme se, že se vydáme na cestu po zemi. S novinovým útržkem, hlásajícím: „DO INDIE ZA 90 DOLARŮ“ a kapesním atlasem světa jsme vyrazili na cestu přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Irán a Pakystán, až jsme skutečně překročili vytouženou hranici s Indií. Po špinavém a zaprášeném Pakystánu působila barevná Indie jako ráj. Postupně jsme navštívili spoustu zajímavých památek, národních parků i obyčejných měst, měli možnost poznat mentalitu obyvatel i jejich zvyky a náboženství. Fotografie z cesty jsou vystaveny ve fotogalerii..............

 


TajMahal – největší památník lásky
Jde o mramorovou hrobku, kterou nechal postavit Shah Jahan pro svou zesnulou manželku Mumtaz Mahal. Vstupní brána je postavena z červeného pískovce zdobeného verši z Koránu. Mauzoleum je vysoké 75 metrů a je kombinací hinduistické a muslimské architektury. Taj Mahal naleznete ve městě Agra.


Varanasi
– nejposvátnější město Indie

Úzké uličky, spousty chrámů a poutníků, všudypřítomné krávy,  pohřební hranice, ruch a zmatek. To vše je Varanasí. Město, které obývá asi 2 miliony obyvatel, město, které je pro hinduisty nejposvátnějším místem, město, ve kterém si každý z nich přeje zemřít. Všechen tento ruch a zmatek se soustřeďuje na břehu řeky Gangy na kamenných schodech podél celého břehu, kterým se říká gháty. Zde se modlí tisíce věřících, vykonávají očistnou koupel, perou, čistí si zuby, vylévají odpadky a sem sypou zbytky spálených těl. I když na nás působí řeka jako jedna velká zapáchající stoka, pro Indy je to ta nejčistší řeka na světě. Pohřební ohně hoří ve dne v noci a k nebi stoupá štiplavý dým. Pohled na pohřební ceremoniál a spalování nebožtíků je jen pro silné povahy.  Vše má svůj řád a systém.  Tělo nejdříve projde očistnou koupelí, poté je umístěno na hranici a nejbližší mužský příbuzný zemřelého zapálí hranici. Ohořelé zbytky těla pak sype do řeky. Některá těla, jako těhotné ženy, děti, zemřelí na lepru a kousnutí hadem a svatí muži, se nespalují a jejich těla zatížená kamenem jsou vhozena přímo do řeky. Dříve byl součástí pohřbu tzv. obřad satí, kdy se vdova po zemřelém vrhla do plamenů a byla spálena s nebožtíkem. V noci působí nábřeží ještě magičtějším dojmem. Poutníci vypouští na hladinu malé košíčky s obětinami a svíčkou, probíhají obřady světel a v dálce hoří pohřební hranice.

Horská rezervace Periyar
Tuto rezervaci najdete ve státě Kerala. Tvoří ji obrovský tropický prales ve kterém zcela jistě potkáte stáda slonů. Žijí zde však i tygři a spousta jiných zvířat.  Můžete zde podnikat treky po parku, projížďky po jezeře.

Národní park a přírodní rezervace Sasan Gir
Gírský les je posledním  útočištěm čistokrevného asijského lva a je považována za jedno z nejdůležitějších chráněných území v Asii. Jde o tropický suchý les, tvořený především týkovými stromy. Rezervace se  nachází na poloostrově Gujarat a  můžete ji navštívit pouze s průvodci

Jeskyně Ajanta a Ellora
Ajanta je komplex budhistických jeskyní zapsaných v UNESCO. Jeskyně pocházejí z cca 2 století před našim letopočtem. Ellora je soustava 34 chrámů a klášterů, které celkem zabírají plochu kolem 2 km. Najdete je poblíž města Aurangabad.

Hampi
Je malá indická vesnice nacházející se ve státě Karnataka. V minulosti však byla hlavním městem Vidjajanagárské říše.  Z toho období také pocházejí zdejší chrámy rozeseté po okolí. Celá oblast byla zapsána na seznam UNESCO.

Khajuraho
Tak jako je TajMahal perlou mezi islámskými stavbami, tak je Kajuraho perlou mezi stavbami hinduistickými. Bylo zde postaveno celkem 85 chrámů, z nichž se dodnes dochovalo 22.  Všechny chrámy jsou stavěny tak, aby svým vzhledem připomínaly posvátnou horu Kailás. Jsou zdobeny obrovským množstvím soch s erotickými motivy , které patří k nejvýznamnějším uměleckým dílům v celé Indii.

Goa
Je to malý státeček, ležící na západním pobřeží indického kontinentu. Jde o bývalou portugalskou kolonii, oblíbenou mezi cestovateli především pro nádherné pláže.

Amritsar
Městečko Amritsar, leží severozápadně od Dílí poblíž pakistánských hranic. Pro mnoho cestovatelů přijíždějících do Indie po zemi je to první místo, které navštíví.  Přímo u chrámu je ubytovna pro přicházející poutníky (zdarma).  Centrem celého areálu je Golden templ. Jde o obrovskou vodní nádrž, uprostřed které je vystavěn zlatý chrám. V chrámu jsou předčítány modlitby ze svaté knihy Sikhů a ty jsou přenášeny ampliony do okolí.  Sikhové jsou velmi snadno rozpoznatelní, protože si celý život nesmí stříhat vlasy ani holit fousy a na hlavách nosí turbany.

Backwatters
je komplex kanálů, lagun a řek, které zabírají obrovské území státu Kerala. Jezera a řeky se zde potkávají s mořem a sladká voda se slanou.  Nejpoužívanější dopravní prostředek je zde loď. V přístavním městečku Koči  se nachází soustava čínských rybářských sítí.

Jammu a Kasmir – Šrinagar
Leh - Ladakh

Severozápadní cíp Indie v podhůří Himaláje